המרכז הדו- לשוני עברית- ערבית לילדים ונוער

مركز للأطفال والشباب

 

המרכז הוקם במטרה להפגיש בין בני נוער יהודים וערבים ובכלל מכל הקשת החברתי, הדתי

והלאומי בפעילות חינוכית וחווייתית העונה לצרכים של כל ילד, ילדה, נער ונערה, על פי תחום עניינם.

 

החברה הישראלית היא חברה מורכבת ביותר. חברה דינאמית בה חלים שינויים כל כך מהירים עם שילוב של התפתחות מדעית-טכנולוגית ופלורליזם חברתי-דתי-אתני-לאומי. חברה בה המתחים בין הניגודים שבה, בין ה"שבטים" השונים בתוכה, נמצאת כל הזמן במתח וחרדה כלפי ההווה והעתיד. הן ברמה של הפרט, המשפחה והקהילה.

 

בחברה כזו דרוש איזון רגשי ואנושי כדי להתמודד עם החיים היומיומיים ומורכבותה מההיבט האישי-חברתי.  בהבניית הזהות הייחודית של הפרט בפסיפס האנושי הזה, דרוש מצד אחד היכולת להבין ולהתחבר עם הסביבה הדתית-אתנית-לאומית של היחיד ומצד שני היכולת לקבל השונה. בתהליך הזה חשוב ביותר למצאו את המחנה המשותף בין כל המגזרים, כדי ליצור חברה פלורליסטית, בה כל מגזר מוצא את המרחב שלו ומושפע ומשפיע ממגזרים אחרים.  חברה פלורליסטית, שוויונית ודמוקרטית בה מוציאים איזון בין הזהות המגזרית לזהות הקולקטיבית-לאומית.

 

בשנים האחרונות אנו רואים התרחקות מהאיזון הזה. החברה נהייתה סקטוריאלית, "שבטית". חברה בה ביטויים של גזענות, אי קבלת השונה תהפוך לחברה סקטוריאלית, בה כל "שבט" תגור בתוך הגטו של עצמה. אנחנו רואים יותר ויותר התפתחות של ה"אידאולוגיה של הפחד", בה הבניית הזהות האישית והקולקטיבית נובעת מהפחד לאחר ולא מתוך אהבת עצמית.

 

מרחבים, מרכז דו-לשוני עברית-ערבית לחינוך משלים, נוצר למטרה זו. אנחנו רואים את עצמנו כמערכת שיש בה חשיבות שווה למערכת של החינוך הפורמאלי, בכך שאנו מהווים לא רק פתרון "בייבי-סיטר" להורים עובדים או "הפעלות משעשעות" למערכות חינוך, אלא מערכת חינוך לכל דבר. המטרות הן אחרות מאשר החינוך הפורמאלי. המתודות שונות. היחסים בין המחנך לחניך מהווה מודל חדש של תקשורת בין ילד למבוגר. מערכת המשלימה את ההישגיות עם פנימיות ותחרותיות עם שיתופיות, שכלי עם רגש, זהות מגזרית עם פלורליזם וקבלת השונה, האחר.

 

ישנה אוכלוסייה של הורים צעירים, יהודים וערבים, שגדלה משנה לשנה, שמודעים יותר ויותר לצורך של איזון בין מה שפעם היה נראה כניגודים, כשבעצם עם ראיה חדשנית, הם נהפכים למשלימים. הורים שמחפשים לחנך את ילדיהם להשתלב בעולם המודרני ולהבטיח את עתידם הכלכלי, אבל לא פחות, להתמודד עם השינויים החלים בחברה הישראלית הנובעים מתהליכים פנים חברתיים וגלובליים, דילמות בחיי הפרט, הזוגיות, המשפחה המעמידים  את הילדים מול דילמות ואתגרים שלא היו קודם ושלא תמיד יש להם, להורים ולילדים, את הכוחות הפנימיים, ההכשרה, הידע והיכולת להתמודד איתם לבד.

 

מרחבים פיתח תכניות חינוך, קהילה ופסיכולוגיה חברתית, כדי לתת מענה לכך. המערכת של מרחבים כוללת צהרון, קייטנות, ימי פעילות לילדים ומערכת של סדנאות להורים. מרחבים פיתח בשנה אחרונה מודל של מרכז לילדים ולהורים המאפשר תהליך משותף עם אנשי מקצוע כדי לענות על הדילמות המרכזיות של חייהם במישור החינוכי והמשפחתי.  

 

יתרון המרכז הוא היכולת ליצור מודל תאורטי ויישומי הכולל פיתוח תכניות ויישומן והכשרת צוות מקצועי לכך.

 

כל התכניות של מרכז מרחבים מבוססת על המודל של מרחב חיים, אינטליגנציות מרובות ורגשית, המאפשר התמודדות עם שינויים, קבלת השונה, סובלנות, התמודדות עם פחדים וכעסים, מיצוי הפוטנציאל העצמי באמצעות אינטליגנציות מרובות, חיזוק הדימוי העצמי והיכולת להתגבר על מצבים של תסכול, משבר והצפת רגשית באמצעות פיתוח אינטליגנציה רגשית, ביקורתיות מול המערכות של אינטרנט ותקשורת ושיווק המוניים, התנסות בתהליכים דמוקרטים של קבלת החלטות ולקיחת אחריות.

 

במקביל לעבודה עם הילדים, המרכז מאפשר להורים להתמודד עם גישה אלטרנטיבית לחיי המשפחה ע"י סידרה של סדנאות וייעוץ בתחומים השונים של חיי המשפחה – מרחב אישי, זוגיות, הורות, כלכלה, רפואה, תזונה ועוד.

 

ממד נוסף ומרכזי שמרחבים פיתח הוא הדו-לשוניות. מרחבים רואה בעבודה המשותפת הן של הצוות, של ההורים ושל הילדים יהודים וערבים, הזדמנות להעשיר את עולמם האישי ע"י היכרות עולמם של האחר וע"י כך להפנים ערכים של שוויון, סובלנות, שונות, אמפתיה. בזמן האחרון אנחנו רואים יותר ויותר ביטויים של גזענות של החברה היהודית כלפי המיעוטים. במרחבים, מפעילות של 45 דק' עד פעילויות ארוכות תווך, הילדים מתנסים בסוגים שונים של קבוצות הטרוגניות כשבכל פעם הבסיס הוא משתנה אחר – דת, לאום, מין, עניין, גיל, כישרון וכו'. ע"י כך הילדים לומדים להכיר בצורה חווייתית תרבויות, תחומים, מרחבים שונים ולהתמודד איתם בלי לפחד מהם. זו הדרך לנטרל את האידאולוגיה של הפחד. זו הפסיכו-פדגוגיה של האהבה!!

בינה נט תקשורת ומחשבים
הפריון 4 אזור תעשייה צפוני  אשדוד
נייד: 050-349-777-5 פקס:153-50-349-777-5
דוא"ל:binaa.net@gmail.com

לפרטים והזמנות

 

טל: 052-3087088 (דוד)

052-7210522 (סואלי)

 

 

alternative.edcil@gmail.com

שלח

שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה